Studenterugen 2026
Studenterugen er over os! Vores 3.g’ere og 2. hf’ere har snart kæmpet sig igennem alle deres eksamener, og nu skal vi fejre den store indsats, de har lagt i deres gymnasietid gennem de seneste år. Et kæmpestort tillykke til dem!
Nedenfor finder du praktisk information om dimissionen samt nyttige oplysninger om studentertiden:

Du skal huske af aflevere dine skolebøger
Alle undervisningsbøger skal afleveres inden man afslutter sin tid på TG. Man kan aflevere bøgerne løbende, fx. i forbindelse med at man har afsluttet en af sine eksaminer, eller man kan aflevere dem allesammen på én gang, når alle eksaminer er overstået.
Skolen udleverer som udgangspunkt først eksamensbeviset, når alle bøger er registreret afleveret. Der kan betales for evt. bortkomne bøger ved aflevering.
Bogkontoret rykker i eksamensperioden ned i bogkælderen (nedgang ved vindeltrappen på
samfundsfagsgangen) og har åbent alle hverdage i nedenstående periode:
Uge 25:
Mandag den 15. juni, klokken 10.00 – 15.00
Tirsdag den 16. juni, klokken 10.00 – 15.00
Onsdag den 17. juni, klokken 10.00 – 15.00
Torsdag den 18. juni, klokken 10.00 – 15.00
Fredag den 19. juni, klokken 10.00 – 15.00
Uge 26:
Mandag den 22. juni, klokken 10.00 – 15.00
Tirsdag den 23. juni, klokken 10.00 – 15.00
Onsdag den 24. juni, klokken 10.00 – 15.00
Torsdag den 25. juni, klokken 10.00 – 15.00
Fredag den 26. juni, klokken 10.00 – 15.00
Huebegivenhed 22.- 24. juni – alle bliver færdig disse tre dage
Familie og andre pårørende er velkomne til at fejre jer unge på skolens boldbane, hvor der vil være sat et
stort telt op med caféborde, hvor man kan nyde eventuelt medbragte drikkevarer og andet. Der vil være
stole, som man kan benytte, hvis man er gangbesværet.
Gæster har ikke adgang til hovedbygningen, hvor der skal være eksamensro til eksaminanderne.
Man får lyst til at gøre det rigtig festligt for studenterne, men vi må understrege, at man for at opretholde
eksamensro og af hensyn til skolens naboer, ikke må benytte konfetti, fyrværkeri eller lignende.
Man kan opholde sig i teltet i cirka en halv time, før næste student skal have mulighed for at fejre
begivenheden sammen med familien og de pårørende. Vi håber, at I vil have forståelse for dette og vise
hensyn, så alle kan få en god fejring!
Studentermiddag d. 25. juni
TG fejrer afgangsklasserne med en studentermiddag kl. 17.00-22.00. Studenterne samles i festligt lag, og der vil være mad, drikke og festlige indslag. Middagen slutter med en koncert med det lokalt berømte band “The Educators”. Billet til studentermiddag købes via Gymbetaling.
Dimission d. 27. juni.
Dimissionen finder sted i multihallen kl. 10.00. Vi anbefaler, at man kommer i god tid. Studenterne vil sidde klassevis, og der vil derudover være sat stole op til 2 personer per student. Gæster derudover vil i begrænset omfang kunne stå rundt i hallen og oppe på repos’et. Når dimissionen er overstået, vil studenterne køre fra parkeringspladsen på Tejn Allé i deres studentervogne. Parkeringsarealet nærmest skolen vil være afspærret, så der er plads til studentervognene, vi vil derfor opfordre til, at man undlader at komme i bil, hvis det kan lade sig gøre, eller at man benytter parkeringspladserne længere oppe ad Tejn Allé – ud for plejehjemmet eller Nordregårdsskolen.
Særligt om vognoppyntning
Vognen skal pyntes inden vognkørsel, og studenterne koordinerer selv med de klasser, som skal stå for
oppyntning. Det plejer at være således, at 1p pynter 2p’s vogn, 2d pynter 3d’s vogn, 2z pynter 3z’s vogn osv.
Hold øje med TEAMS
Her vil I blive oplyst om alt, hvad yderligere vedrører jeres afslutning her på TG, eksamen os